چهارشنبه, ۱۶ دی, ۱۳۹۴ ۲۲:۳۹

نرم افزار زمان بندی عمل های جراحی

یکی از کاربردهای اصلی پژوهش عملیاتی در مدیریت نظام­ های سلامت، بهبود مکانیزم تخصیص منابع است. برنامه­ ریزی بلندمدت توسعه نظام سلامت، بودجه­ بندی سالانه و انواع روش­ های زمان­ بندی در بیمارستان­ ها، از جمله کاربردهای پژوهش عملیاتی در سطوح راهبردی (بلندمدت)، فنی (میان­مدت) و عملیاتی (کوتاه مدت) در حوزه سلامت هستند.

برخی مسایل عملیاتی حوزه سلامت، مانند مسائل زمان ­بندی پرسنل بیمارستان، زمان ­بندی عمل­ های جراحی در اتاق­ های عمل و مشابه آن­ ها دارای پیچیدگی بسیار زیادی هستند. از طرف دیگر این مسائل به صورت مستقیم بر کارایی و اثربخشی نظام بهداشت و درمان، رضایت بیماران و اثربخشی فعالیت پرسنل در بیمارستان­ها اثرگذارند.

تحقیقات نشان می دهند که حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد پذیرش ­های بیمارستانی برای انجام عمل­ های جراحی صورت می­گیرد. اتاق­ های عمل، ارتباط نزدیکی با سایر دپارتمان­ های بیمارستان داشته و بهبود کارایی آن­ها علاوه ­بر افزایش نرخ خدمت ­رسانی به بیماران و افزایش رضایت آن­ ها، تأثیر بسزایی در کاهش هزینه و افزایش کارایی بیمارستان خواهد داشت. در یک جمله می ­توان گفت که اتاق عمل، قلب بیمارستان و مرکز اصلی هزینه و درآمد آن است. کوچک­ ترین بهبود در کارایی اتاق عمل، علاوه ­بر آن­ که می­ تواند منجر به نجات جان انسان­ های بیشتری شود، صرفه ­جویی مالی و مزایای اجتماعی متعددی را نیز به همراه خواهد داشت.

زمان ­بندی مناسب عمل­ های جراحی در اتاق عمل می ­تواند منجر به کاهش زمان بیکاری، منابع، هزینه ­های اضافه­ کاری پرسنل (جراحان، پرستاران، متخصصین بیهوشی و …) و هزینه ­های ثابت تجهیزات و وسایل اتاق عمل شود. در کنار این دستاوردها، زمان­ بندی مناسب با کاهش زمان انتظار بیماران برای دریافت خدمت و افزایش سرعت خدمت ­رسانی به بیماران اورژانسی، سطح سرویس بالاتری را برای بیماران به ارمغان خواهد آورد.

وجود عدم قطعیت ­های مختلف در زمان­ بندی اتاق عمل مانند احتمالی بودن مدت­ زمان عمل­های جراحی، ورود تصادفی بیماران اورژانسی، احتمال از دسترس خارج­ شدن وسایل و تجهیزات، احتمال عدم حضور به موقع جراح، بیمار و تکنسین­ ها برای انجام عمل جراحی، این مسأله را به یکی از مسائل پرچالش در حوزه برنامه ­ریزی احتمالی تبدیل می ­کند.

با توجه به توضیحات بالا، اهمیت زمان­ بندی اتاق ­های عمل در مراکز خدمات درمانی و بیمارستان­ ها بر کسی پوشیده نمی­ ماند. اما نکته ­ای که حائز اهمیت می ­باشد این است که اتاق ­های عمل خود جزئی از یک سیستم می ­باشند. بدین معنی که هم از مراحل قبلی و هم از مراحل بعدی خود تأثیر می­ پذیرند. لذا بهترین و صحیح­ ترین حالت برنامه­ ریزی و زمان­ بندی، حالتی که کل سیستم را یک­جا و به صورت یکپارچه در نظر بگیرد.

اهداف

  • افزایش بهره ­وری و بهبود در نحوه مدیریت مراکز درمانی
  • افزایش درآمد بیمارستان در یک دوره زمانی مشخص
  • کمک به درمان تعداد بیشتری از بیماران در یک دوره­ زمانی مشخص
  • افزایش میزان رضایت بیماران از نحوه خدمت­دهی به دلیل کاهش مدت اقامت بیماران و برنامه ­ریزی­ های منظم و دقیق
  • ایجاد یک برنامه زمانی مشخص که تعیین کند چه کاری، در چه زمانی و توسط چه منبعی انجام شود.
  • برآورد دقیقی از مدت زمان درمان بیماران در مراحل مختلف

 

گروه ایران BPM، نرم افزار جامعی را در این حوزه طراحی و برنامه ریزی نموده که می تواند تمامی اهداف بالا را تحت پوشش خود قرار دهد. نرم افزار جامع زمان بندی عمل های جراحی، با به کارگیری جدیدترین ابزارها و روش ها، گامی مؤفق را در حوزه بهبود نظام سلامت کشور برداشته است.

بخش های مختلف این نرم افزار شامل، ثبت اطلاعات بیماران، ثبت برنامه حضور یا عدم حضور پزشکان، پرستاران، تکنسین ها و دیگر افراد، بخش اورژانس، بخش جراحی و …. می باشد. این نرم افزار طی روشی مدون و حساب شده، به بررسی بیماران می پردازد و با استفاده از جدیدترین روش های موجود به برآورد زمان درمان آن ها در بخش های مختلف اقدام می کند. سپس با استفاده از برنامه ای که خود نرم افزار جهت حضور پزشکان و پرستاران طراحی نموده،  اقدام به برنامه ریزی و زمان بندی عمل های جراحی می نماید. طی این برنامه ریزی ساعات شروع و پایان تمامی فرآیندهای درمانی برای هر بیمار محاسبه شده و در اختیار مسئولین بخش و همچنین خانواده بیماران قرار می گیرد.

در نهایت می توان گفت که این نرم افزار، با فراهم کردن بستری مناسب برای برنامه ریزی دقیق، باعث افزایش رضایت بیماران شده و هزینه های بیکاری منابع را به کمترین حد خود می رساند. همچنین با افزایش بهره وری منابع کاری، سبب افزایش سود حاصله برای بیمارستان می شود.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با ما در ارتباط باشید.

دکتر مایکو

https://drmyco.ir

 


وضعیت:
بدون دیدگاه
۱۰۷۹ بازدید
برچسب ها:
بدون برچسب